MetamoЯ

A lovakrúl

Home » Blog » A lovakrúl

Ebben a bejegyzésben megtudhatod, hogy mire van szükség ahhoz, hogy meg tudd alapozni a biztonságos tereplovaglást.


horseriding in nature

Mit tanulhatsz nálunk?

A funkcionális lovaglás alapjait, ahonnan a határ a csillagos ég, szó szerint, célom ugyanis a biztos lovastudás átadása, ami a túralovagláshoz szükséges.

Egy kezdő számára mit jelent ez?

Azt, hogy tanyánkon nem díjlovaglást, díjugratást, western, spanyol, hagyományőrző stílust, hanem azt a tudásanyagot adjuk át, ami mindezek alapját képezi. Magam westernben tanultam, ami a munkalovaglás körébe tartozik, hiszen a cowboyok nem egy pályán, előadásokon használták a lovaikat, hanem marhacsordákat tereltek napokon, heteken át a legelőkre hegyen völgyön. Így lovaiknak mindent tudnia kellett, munka közben lovasuk lasszót használt és korántsem volt alkalma két kézzel tartani a szárat. Ehhez nem elég egy speciális zabla, hanem a lovasa mozdulatait, testsúlyáthelyezését, jelzéseit tökéletesen ismerő, jól idomított ló.

Tereplovaglás közben rengeteg dolgot kell tudnia egy lónak, a lovasnak pedig tökéletes harmóniában érdemes a hátán ülni, mert a ló, mint menekülő állat leginkább lovasában bízik, tőle várja az irányítást, a vezetést, ha utasa nyugodt, magabiztos, ő is azzá válik. Olyan helyzetekben, amikor domb, vagy lejtő következik, netán át kell ugrani egy árkot, vagy kidőlt fát, egyikük sem jöhet zavarba, a lovasnak pedig segítenie kell, hogy a mutatvány megfelelően sikerüljön, és a lónak legközelebb is kedve legyen túrára indulni, nem beszélve a balesetek elkerüléséről.

Hogyan kezdjük a tanulást?

A tanulást természetesen pályán kezdjük mi is, leginkább egy körkarámban, futószáron. Én a nyereg nélküli kezdésnek vagyok a híve, így sokkal érthetőbbé válik a mozgásforma, amit követni, majd irányítani kell, nem akadályozza semmi a lovast abban, hogy megérezze, pontosan hol is van alatta a ló, nem kell kengyellel bajlódnia, és a helyes ülést sokkal hamarabb sajátítja el minden jármódban. Egy patracon ülve, voltizshevedert használva rengeteg olyan gyakorlat végezhető, ami a kásőbbiekben segíti az egyensúlyi helyzet megtalálását, és biztonságos. Még ezután sem könnyű nyeregre váltani, sokszor keresi a lovas a lovat, beletelik egy időbe, míg rájön a nyereg hasznára, de semmiképpen sem gondolja azt, hogy a nyereg tartja meg a lovon, hiszen már tudja, hogy az egyensúlya segíti, a lába fogja közre a lovat, a szárakba sem kapaszkodhat, együtt kell mozognia a lóval.

A ló, mint menekülő állat leginkább lovasában bízik, tőle várja az irányítást, a vezetést, ha utasa nyugodt, magabiztos, ő is azzá válik.

Ebben a folyamatban igyekszünk segíteni, ami természetesen sok gyakorlást kíván, és fejlett testtudatot. A saját mozgásunkat is ismerni kell, hogy azt a lóéval összekötve könnyedén tudjuk irányítani. A kentaur effektus, ami a jó lovaglás ismérve, azt jelenti, hogy össze leszünk kötve a lóval, nem eszköznek, hanem társnak tekintjük, a szó konkrét és elvont értelmében is, elfogadjuk azt, hogy mi kérünk szívességet tőle, és nekünk kell megtanulnunk az ő nyelvén beszélni. Paradox módon ezzel magunkat is sokkal inkább megismerjük, ami manapság, amikor a lovaglás már nem az élet része, igazi ajándéknak tekinthető.

A gyerekek, akiknek eredendően laza a mozgása, olykor könnyebben haladnak előre, de aki nyitott elmével ül lóra, szintén sikerre számíthat. Munkánkat szabadtartásban élő, rendszeres munkában lévő, saját belovaglású jószágok segítik.

Scroll to Top